Rusiya Səhiyyə Nazirliyi sentyabrın 1-dən orada yeni ixtisaslar daxil olmaqla tibb və əczaçılıq işçilərinin vəzifələrinin nomenklaturasını yeniləməyi planlaşdırır. Bu barədə «Sağlamlıq strategiyası» klinikalar şəbəkəsinin baş həkimi, terapevt Dmitri Demidik bildirib.
Onun sözlərinə görə, nutrisiologiyanın orta tibb işçilərinin ixtisaslarına daxil edilməsi planlaşdırılır.
Bundan əlavə, sentyabrın 1-dən etibarən siyahıya sağlam uzunömürlülük təbabəti üzrə həkim daxil ediləcək. Bir sıra ixtisaslar köhnəldikləri və aktuallığını itirdikləri üçün siyahıdan çıxarmağı planlaşdırırlar. Onların funksiyaları daha geniş ixtisaslara veriləcəkdir.
Belə ki, sentyabrın 1-dən etibarən aşağıdakı vəzifələrə qəbul edilməyəcək: həkim-diabetoloq, həkim-klinik Mikoloq, oftalmoloq-protezist, həkim-pediatr şəhər (rayon), həkim-psixiatr Yeniyetmə, həkim-psixiatr-narkoloq rayon, həkim-seksoloq, həkim-Surdoloq-protezist, həkim-terapevt Yeniyetmə, zooloq, entomoloq, feldşer